  • MCM69C432TQ20
MCM69C432TQ20
advertisement
Manufacturer No:
MCM69C432TQ20
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-MCM69C432TQ20
Package:
100-LQFP
Datasheet:
MCM69C432TQ20
Description:
Memory IC MCM69C432 20mm mm
Quantity:
In Stock : 17158
Step5Bar-code shipping tag
MCM69C432TQ20
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1999
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Technology
    CAM
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.465V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Base Part Number
    MCM69C432
  • JESD-30 Code
    R-PQFP-G100
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.1V
  • Memory Size
    1Mb 16K x 64
  • Memory Type
    Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    50MHz
  • Memory Format
    RAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    64KX16
  • Memory Width
    16
  • Memory Density
    1048576 bit
  • Access Time (Max)
    8 ns
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    14mm