  • MCO600-20IO1
MCO600-20IO1
advertisement
Manufacturer No:
MCO600-20IO1
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
415-MCO600-20IO1
Package:
Y1-CU
Datasheet:
MCO600-20IO1
Description:
MOD THYRISTOR SGL 2000V Y1-CU
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MCO600-20IO1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    15000A 16000A
  • On-State Current-Max
    600000A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    928A
  • Structure
    Single
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    2000V
  • Leakage Current (Max)
    60mA
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    600A
  • Non-Repetitive Pk On-state Cur
    15000 A
  • Repetitive Peak Reverse Voltage
    2000V
  • Number of SCRs, Diodes
    1 SCR
  • Desc. of Screw Terminals
    A-K
  • Desc. of Quick-Connects
    G-GR
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Y1-CU
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~140°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Subcategory
    Silicon Controlled Rectifiers
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    MCO
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Case Connection
    ISOLATED
  • RMS Current (Irms)
    928A
  • Hold Current
    300mA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    2kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    2V