  • MCP1812AT-018/TT
MCP1812AT-018/TT
advertisement
Manufacturer No:
MCP1812AT-018/TT
HK JDW NO:
536-MCP1812AT-018/TT
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
MCP1812AT-018/TT
Description:
Enable Fixed 0.95mm PMIC TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Quantity:
In Stock : 35
Step5Bar-code shipping tag
MCP1812AT-018/TT
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    3
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Current - Supply (Max)
    220μA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    300mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Input Voltage (Min)
    2.4V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Current
  • Current - Quiescent (Iq)
    0.5μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.6V @ 300mA
  • PSRR
    50dB (1kHz)
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.4V
  • Voltage Tolerance-Max
    4%
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Length
    2.9mm