  • MCP23S18T-E/SO
MCP23S18T-E/SO
advertisement
Manufacturer No:
MCP23S18T-E/SO
HK JDW NO:
536-MCP23S18T-E/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
MCP23S18T-E/SO
Description:
28 Termination 1.27mm 2/5V I/O Expander MCP23S18 5V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
MCP23S18T-E/SO Overview
16 I/Os are used to program this device.A 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)-shaped packaging surrounds the device.There is a Tape & Reel (TR) case available for this product.Voting within 1.8V~5.5V is provided.Surface Mount is the recommended mounting type.Devices work when their operating temperature falls within a certain range, called -40°C~125°C.In order to achieve its performance, its output frequency must work at 10MHz.It has a termination of 28 as a whole.28 is the total number of pins on the part.A voltage is provided at 5V by the device.In order to run 250, we use the peak reflow temperature of this part.The device has a total of 2 ports.Depending on which family of MCP23S18 part you are looking for, you can find related parts.The total number of IC chips is 16.It can deliver the power at 2/5V.As with other PARALLEL IO PORT, GENERAL PURPOSE uPs/uCs/peripheral ICs, it belongs to the PARALLEL IO PORT, GENERAL PURPOSE family.Parallel IO Port-series.
MCP23S18T-E/SO Features
MCP23S18T-E/SO Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP23S18T-E/SO I/O Expanders applications.
  • Multiple-feedback active high-pass filters
  • DC-offset adjustment
  • ATE
  • Portable Instrumentation
  • Set Top Boxes
  • Modems
  • Servo-loops
  • Communication system
  • Legendre–Papoulis filter
Step5Bar-code shipping tag
MCP23S18T-E/SO
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • HTS Code
  • Subcategory
    Parallel IO Port
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    MCP23S18
  • Pin Count
    28
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G28
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    Open Drain
  • Power Supplies
    2/5V
  • Interface
    SPI
  • Number of I/O
    16
  • Number of Ports
    2
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    PARALLEL IO PORT, GENERAL PURPOSE
  • Number of Bits
    16
  • Clock Frequency
    10MHz
  • Interrupt Output
    Yes
  • Current - Output Source/Sink
    25mA
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    17.9mm
  • Width
    7.5mm