  • MCP6562T-E/MS
MCP6562T-E/MS
advertisement
Manufacturer No:
MCP6562T-E/MS
HK JDW NO:
536-MCP6562T-E/MS
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MCP6562T-E/MS
Description:
Surface Mount Tape & Reel (TR) 50mA mA 56 ns μs Linear Comparators 1pA pA 2009 10mV mV Surface Mount
Quantity:
In Stock : 5329
Purchasing and Inquiry
MCP6562T-E/MS Overview
A convenient packaging is provided in the form of 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) .There is a comparator of type CMOS, Push-Pull, Rail-to-Rail, TTL output on this device.This package has been designed with Tape & Reel (TR) .As you can see, the comparator has8 terminals.The component belongs to the Comparator family of electrical components.The comparator is capable of achieving many demanding tasks when supplied with 1.8V voltage.Electronic comparator is possible to classify the chip as General Purpose .A total of 2 elements can be found in it.Electronic comparator has 8 pins.Electronic comparator is recommended that you mount the device using type Surface Mount .If you want to avoid malfunction, you should set the operating temperature to -40°C~125°C .The comparator consists of 8 pins.Alternatively, you may search for MCP6562 to find more pin-to-pin solutions for your specific needs.There is 130μA current flowing in this comparator.Mounting on PCBs or other boards is easy with the Surface Mount .You are allowed to input a maximum current of 1pA into the device.The device is acceptable to pack by TR .
MCP6562T-E/MS Features
CMOS, Push-Pull, Rail-to-Rail, TTL output capability
General Purpose IC
Employing 2 elements
Operates under -40°C~125°C
Quiescent Current: 130μA
MCP6562T-E/MS Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP6562T-E/MS linear comparators applications.
  • Analog front end
  • Mobile Phones and Tablets
  • Mobile Phones
  • Wireless Base Stations
  • Automotive
  • Infotainment and Clusters
  • Body Control Modules
  • High-Speed Sampling Circuits
  • Motor drives
  • Current and voltage sensing
Step5Bar-code shipping tag
MCP6562T-E/MS
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    General Purpose
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Comparator
  • Packing Method
    TR
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP6562
  • Pin Count
  • Output Type
    CMOS, Push-Pull, Rail-to-Rail, TTL
  • Number of Elements
    2
  • Output Current
    50mA
  • Propagation Delay
    80 ns
  • Quiescent Current
    130μA
  • Response Time
    56 ns
  • Common Mode Rejection Ratio
    66 dB
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    1.8V~5.5V
  • Input Offset Voltage (Vos)
    10mV
  • Average Bias Current-Max (IIB)
    0.005μA
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    70dB
  • Supply Voltage Limit-Max
    6.5V
  • Max Input Current
    1pA
  • Input Bias Current
    1pA
  • Current - Quiescent (Max)
    130μA
  • Voltage - Input Offset (Max)
    10mV @ 5.5V
  • Current - Input Bias (Max)
    1pA @ 5.5V
  • Hysteresis
    5mV
  • CMRR, PSRR (Typ)
    66dB CMRR, 70dB PSRR
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm