  • MCP809M3-2.63/NOPB
MCP809M3-2.63/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
MCP809M3-2.63/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-MCP809M3-2.63/NOPB
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description:
3V 3 Terminals MCP809 Voltage supervisor 1 Channels Min 1V Max 5.5V
Quantity:
In Stock : 9800
Step5Bar-code shipping tag
MCP809M3-2.63/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP809
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Power Dissipation
    320mW
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.63V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    140ms Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.59V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.66V
  • Threshold Voltage
    +2.63V
  • Length
    2.92mm