  • MCPS1608MT3R3
MCPS1608MT3R3
advertisement
Manufacturer No:
MCPS1608MT3R3
Manufacturer:
Multicomp
HK JDW NO:
3958-MCPS1608MT3R3
Package:
1608
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MCPS1608MT3R3
  • Package / Case
    1608
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Cut Tape
  • Resistance
    55mOhm
  • Inductance
    3.3 μH
  • Test Frequency
    200kHz
  • Max DC Current
    1.6A
  • Frequency - Self Resonant
    120MHz
  • Q Factor
    40
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    55mOhm
  • Inductance Tolerance
    20%
  • RMS Current (Irms)
    1.6A