  • MCR10EZPJ824
MCR10EZPJ824
advertisement
Manufacturer No:
MCR10EZPJ824
HK JDW NO:
687-MCR10EZPJ824
Datasheet:
MCR10EZPJ824
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 820kOhm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 11607
Step5Bar-code shipping tag
MCR10EZPJ824
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    125mW
    TS 16949
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Height
    609.6μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    AEC-Q200
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    820kOhm