  • MCR18ERTF1053
MCR18ERTF1053
advertisement
Manufacturer No:
MCR18ERTF1053
HK JDW NO:
687-MCR18ERTF1053
Datasheet:
MCR18ERTF1053
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 105kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 265
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
MCR18ERTF1053
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    105kOhm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    125mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    TS 16949
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm