  • MCS1802GS-50-Z
MCS1802GS-50-Z
advertisement
Manufacturer No:
MCS1802GS-50-Z
HK JDW NO:
541-MCS1802GS-50-Z
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
3.3V, LINEAR HALL-EFFECT CURRENT
Step5Bar-code shipping tag
MCS1802GS-50-Z
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Series
  • Voltage - Supply
    3V ~ 3.6V
  • Frequency
    100kHz
  • Current - Supply (Max)
    10.5mA
  • Accuracy
    ±2.5%
  • Linearity
    ±0.5%
  • Sensitivity
    26.4mV/A
  • Current - Sensing
    ±50A