  • MD015C562JAB
MD015C562JAB
advertisement
Manufacturer No:
MD015C562JAB
HK JDW NO:
66-MD015C562JAB
Description:
DIPGuard® MD 5600pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole 2-DIP
Step5Bar-code shipping tag
MD015C562JAB
    2
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Capacitance
    5600pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    2.54mm
  • Lead Pitch
    8.255mm
  • Lead Spacing
    0.325 8.25mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Height
    3.429mm
  • Height Seated (Max)
    0.175 4.45mm
  • Length
    6.6mm