  • MD025C154JAB
MD025C154JAB
advertisement
Manufacturer No:
MD025C154JAB
HK JDW NO:
66-MD025C154JAB
Description:
DIPGuard® MD 0.15μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole 2-DIP
Step5Bar-code shipping tag
MD025C154JAB
    2-DIP
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm
  • Tolerance
    ±5%
    2
  • Termination
    Radial
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Capacitance
    0.15μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    2.54mm
  • Lead Pitch
    8.255mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.325 8.25mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    4.1148mm
  • Height Seated (Max)
    0.200 5.08mm
  • Length
    6.6mm