  • MD035C105ZAA
MD035C105ZAA
advertisement
Manufacturer No:
MD035C105ZAA
HK JDW NO:
66-MD035C105ZAA
Description:
DIPGuard® MD 1μF Ceramic Capacitor -20% +80% X7R 0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole 2-DIP
Step5Bar-code shipping tag
MD035C105ZAA
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-C-39014
  • Lead Pitch
    8.255mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.325 8.25mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Size Code
    2610
  • Custom Capabilities
    Other Capacitance Values on Request
  • Height Seated (Max)
    0.320 8.13mm
  • Length
    6.6mm
  • Width
    2.54mm