  • MD130S16M3-BP
MD130S16M3-BP
advertisement
Manufacturer No:
MD130S16M3-BP
HK JDW NO:
543-MD130S16M3-BP
Package:
M3
Datasheet:
MD130S16M3-BP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MD130S16M3-BP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    M3
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Technology
    Standard
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X5
  • Number of Elements
    6
  • Configuration
    BRIDGE, 6 ELEMENTS
  • Diode Type
    Three Phase
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    300μA @ 1600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.8V @ 300A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Output Current-Max
    130A
  • Current - Average Rectified (Io)
    130A
  • Number of Phases
    3
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    1200A
  • Voltage - Peak Reverse (Max)
    1.6kV
  • Breakdown Voltage-Min
    1600V