  • MD18130S-BM2MM
MD18130S-BM2MM
advertisement
Manufacturer No:
MD18130S-BM2MM
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-MD18130S-BM2MM
Package:
S-3 Module
Datasheet:
MD18130S-BM2MM
Description:
Discrete Semiconductor Modules 1800V 130A DUAL 34MM B PCKAGE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MD18130S-BM2MM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    S-3 Module
  • Weight
    170.097139g
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    PD-CASE, UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X3
  • Number of Elements
    2
  • Power Dissipation-Max
    625W
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500μA @ 1800V
  • Output Current
    130A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 400A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1800V
  • Forward Voltage
    1.5V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1.8kV
  • Average Rectified Current
    130A
  • Number of Phases
    1
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    3800A
  • Diode Configuration
    1 Pair Series Connection
  • Reverse Current-Max
    500μA
  • Reverse Voltage (DC)
    1.8kV