  • MDCM28AP280M320A50
MDCM28AP280M320A50
advertisement
Manufacturer No:
MDCM28AP280M320A50
Manufacturer:
Vicor Corporation
HK JDW NO:
834-MDCM28AP280M320A50
Package:
9-DIP Module
Datasheet:
Description:
Quantity:
In Stock : 7439
Step5Bar-code shipping tag
MDCM28AP280M320A50
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    9-DIP Module
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    VI Chip® DCM® (320W)
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    1.52Lx0.90W x 0.29 H 38.7mmx22.8mmx7.3mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Isolated Module
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    320W
  • Max Power Dissipation
    320W
  • Base Part Number
    MDCM28AP280
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    93.6%
  • Voltage - Isolation
    2.25kV
  • Voltage - Input (Max)
    50V
  • Max Output Current
    11.43A
  • Voltage - Output 1
    28V
  • Voltage - Input (Min)
    16V
  • Current - Output (Max)
    11.43A
  • Min Input Voltage
    16V
  • Max Input Voltage
    50V
  • Height
    7.366mm
  • Length
    38.608mm
  • Width
    22.86mm