  • MDD172-12N1
MDD172-12N1
advertisement
Manufacturer No:
MDD172-12N1
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-MDD172-12N1
Package:
Y4-M6
Datasheet:
MDD172-12N1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MDD172-12N1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Y4-M6
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    1.2kV
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Current Rating
    190A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    MDD172
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    20mA @ 1200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.15V @ 300A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1200V
  • Forward Voltage
    1.15V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1.2kV
  • Average Rectified Current
    190A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    20mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.2kV
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    7.29kA
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    6600A
  • Reverse Voltage
    1.2kV