  • MDD56-18N1B
MDD56-18N1B
advertisement
Manufacturer No:
MDD56-18N1B
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-MDD56-18N1B
Package:
TO-240AA
Datasheet:
MDD56-18N1B
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MDD56-18N1B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    TO-240AA
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    MDD56
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10mA @ 1800V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.48V @ 200A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Output Current-Max
    71A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1800V
  • Forward Voltage
    1.48V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1.8kV
  • Average Rectified Current
    95A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    1.65kA
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    1400A
  • Reverse Voltage
    1.8kV