  • MDF7-24P-2.54DSA(01)
MDF7-24P-2.54DSA(01)
advertisement
Manufacturer No:
MDF7-24P-2.54DSA(01)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-MDF7-24P-2.54DSA(01)
Package:
Description:
MDF7 Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 24-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height
Step5Bar-code shipping tag
MDF7-24P-2.54DSA(01)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Operating Temperature
    -35°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MDF7
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    24
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    250V
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Male Pin
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Insulation Height
    0.100 2.54mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Black
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    2.4 inch
  • Contact Length - Post
    0.118 3.00mm
  • Shrouding
    Unshrouded
  • Contact Length - Mating
    0.394 10.00mm
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Overall Contact Length
    0.612 15.54mm
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    650VAC V