  • MDF76-30P-1C
MDF76-30P-1C
advertisement
Manufacturer No:
MDF76-30P-1C
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-MDF76-30P-1C
Package:
Datasheet:
MDF76-30P-1C
Description:
1 Rows Plug Bulk Beige 30 Positions Free Hanging (In-Line) Non-Gendered Crimp MDF76 Polyamide
Quantity:
In Stock : 8708
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
MDF76-30P-1C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
    Polyamide
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MDF76
  • Published
    2017
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Plug
  • Number of Positions
    30
  • Color
    Beige
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    200V
  • Additional Feature
    EMI SHIELDED
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    TIN
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Non-Gendered
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Total Number of Contacts
    30
  • Orientation
    Straight
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    Male
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Rated Current (Signal)
    1A
  • Contact Resistance
    40mOhm
  • Insulation Resistance
    100MOhm
  • Note
    Contacts Not Included
  • Dielectric Withstanding Voltage
    500VAC V