  • MDK600-18N1
MDK600-18N1
advertisement
Manufacturer No:
MDK600-18N1
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-MDK600-18N1
Package:
Module
Datasheet:
MDK600-18N1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MDK600-18N1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    500
  • Supplier Device Package
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2004
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Base Part Number
    MD*600
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50mA @ 1800V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    880mV @ 500A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1800V
  • Current - Average Rectified (Io)
    883A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1.8kV
  • Average Rectified Current
    883A
  • Reverse Recovery Time
    18 μs
  • Reverse Voltage
    1.8kV