  • MDM-100SH001F-A174
MDM-100SH001F-A174
advertisement
Manufacturer No:
MDM-100SH001F-A174
HK JDW NO:
410-MDM-100SH001F-A174
Package:
100
Datasheet:
Description:
MICRO 100 F 18" YEL A174
Step5Bar-code shipping tag
MDM-100SH001F-A174
    Select All
  • Contact Material
    NOT SPECIFIED
  • Package / Case
    100
  • Insulation Material
    GLASS FILLED DIALLYL PHTHALATE
  • Shell Material
    ALUMINUM ALLOY
  • Mounting Option 1
    HOLE .087-.098
  • Mounting Option 2
    FLOAT BUSHING
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Rows
    4
  • Gender
    Female
    D Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    NOT SPECIFIED
  • Total Number of Contacts
  • Shell Finish
    NICKEL
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    2.17 inch
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Body Breadth
    0.394 inch
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Body Depth
    0.225 inch
  • Rated Current (Signal)
    3A
  • Contact Style
    Socket
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Mating Contact Pitch
    0.05 inch
  • Body/Shell Style
    RECEPTACLE
  • Termination Type
    WIRE
  • Dielectric Withstanding Voltage
    900VAC V
    .139 N
  • Mating Contact Row Spacing
    0.043 inch
  • Wire Size (Min)
    32 AWG
  • Wire Size (Max)
    24 AWG
  • Length - Termination
    18 inch