  • MDM-15SH027P
MDM-15SH027P
advertisement
Manufacturer No:
MDM-15SH027P
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
HK JDW NO:
410-MDM-15SH027P
Package:
Datasheet:
MDM-15SH027P
Description:
Cable Assembly Hook-up Wire 0.076m 26AWG Micro D-Sub 15 POS SKT Crimp
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MDM-15SH027P
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Insulation Material
    LIQUID CRYSTALLINE POLYMER
  • Shell Material
    ALUMINUM ALLOY
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MDM
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    D-Sub
  • Type
    D-Type, Micro-D
  • Number of Positions
    15
  • Color
    Multiple, Individual
  • Gender
    Female
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    15
  • Shell Finish
    YELLOW CHROMATE/CADMIUM
  • Contact Finish
    Gold
  • Empty Shell
  • Contact Style
    Socket
  • Shell Size
    B
  • Max Current Rating
    3A
  • Cable Length
    76mm
  • Wire/Cable Gauge
    26 AWG
  • 1st Connector
    Plug, Female Sockets
  • 2nd Connector
    Individual Wire Leads
  • Connector Type A
    D-Sub, Plug
  • Connector Type B
    Wire Leads
  • Length
    0.250' 76.20mm 3.00