  • MDM-21SH003P-A174
MDM-21SH003P-A174
advertisement
Manufacturer No:
MDM-21SH003P-A174
HK JDW NO:
410-MDM-21SH003P-A174
Description:
Cable Assembly RG178/U 0.457m 26AWG 21 POS Micro D-Sub SKT Crimp
Step5Bar-code shipping tag
MDM-21SH003P-A174
    Select All
  • Wire/Cable Gauge
    26 AWG
  • Mating Contact Row Spacing
    0.043 inch
  • 1st Connector
    Receptacle, Female Sockets
  • 2nd Connector
    Individual Wire Leads
  • Connector Type A
    PREASSEM CONN
  • Wire Size (Min)
    32 AWG
  • Wire Size (Max)
    24 AWG
  • Length
    1.50' 457.20mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Mounting Option 1
    HOLE .125-.137
  • Published
    2006
  • Series
    MDM
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    D-Type, Micro-D
  • Number of Positions
    21
  • Color
    Multiple, Individual
  • Gender
    Female
  • HTS Code
  • Shell Finish
    NICKEL
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Body Breadth
    0.308 inch
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Body Depth
    0.225 inch
  • Rated Current (Signal)
    3A
  • Contact Style
    Socket
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Mating Contact Pitch
    0.05 inch
  • Max Current Rating
    3A
  • Dielectric Withstanding Voltage
    900VAC V
  • Cable Length
    457mm