  • MDM-25SBSTL57-A174
MDM-25SBSTL57-A174
advertisement
Manufacturer No:
MDM-25SBSTL57-A174
HK JDW NO:
410-MDM-25SBSTL57-A174
Step5Bar-code shipping tag
MDM-25SBSTL57-A174
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mounting Type
    Panel Mount, Through Hole
  • Insulation Material
    DIALLYL PHTHALATE
  • Dielectric Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Shell Material, Finish
    Aluminum, Nickel Plated, Electroless
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
  • Feature
    Shielded
  • Termination
    Wire Leads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    25
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • HTS Code
  • Subcategory
    D Type Connectors
  • Contact Type
    Signal
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Total Number of Contacts
    25
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.74 inch
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Body Breadth
    0.308 inch
  • Body Depth
    0.555 inch
  • Contact Style
    Socket
  • Contact Resistance
    8mOhm
  • Insulation Resistance
    5000000000Ohm
  • Flange Feature
    Housing/Shell (2-56)
  • Mating Contact Pitch
    0.05 inch
  • Body/Shell Style
    PLUG
  • Dielectric Withstanding Voltage
    900VAC V
  • Connector Style
    D-Type, Micro-D
  • Withdrawl Force-Min
    .139 N
  • Mating Contact Row Spacing
    0.05 inch
  • Shell Size, Connector Layout
    0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
  • Length - Termination
    0.19 inch