  • MDM-25SH003M5-A174
MDM-25SH003M5-A174
advertisement
Manufacturer No:
MDM-25SH003M5-A174
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
HK JDW NO:
410-MDM-25SH003M5-A174
Package:
Datasheet:
Description:
Cable Assembly RG178/U 0.457m 26AWG 25 POS Micro D-Sub SKT Crimp
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MDM-25SH003M5-A174
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Shell Material
    ALUMINUM ALLOY
  • Housing Material
    Polymer
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
  • Feature
    Shielded
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Wire Leads
  • Connector Type
    D-Sub, Receptacle, Signal
  • Type
    D-Type, Micro-D
  • Number of Positions
    25
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Multiple, Individual
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    25
  • Current Rating
    3A
  • Shell Finish
    NICKEL
  • Contact Finish
    Gold
  • Empty Shell
  • Contact Style
    Socket
  • Shell Size
    D
  • Cable Length
    457mm
  • 1st Connector
    Receptacle, Female Sockets
  • 2nd Connector
    Individual Wire Leads
  • Length
    1.50' 457.20mm