  • MDM-25SH003P-A172
MDM-25SH003P-A172
advertisement
Manufacturer No:
MDM-25SH003P-A172
HK JDW NO:
410-MDM-25SH003P-A172
Description:
Cable Assembly Hook-up Wire 0.457m 26AWG Micro D-Sub 25 POS SKT Crimp
Step5Bar-code shipping tag
MDM-25SH003P-A172
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    CABLE
  • Number of Pins
    25
  • Insulation Material
    GLASS FILLED DIALLYL PHTHALATE
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • HTS Code
  • Subcategory
    D Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    AU ON CU
  • Total Number of Contacts
    25
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.185 inch
  • Body Breadth
    0.308 inch
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Rated Current (Signal)
    3A
  • Contact Style
    Socket
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Insulation Resistance
    5000000000Ohm
  • Mating Contact Pitch
    0.05 inch
  • Body/Shell Style
    RECEPTACLE
  • Max Current Rating
    3A
  • Dielectric Withstanding Voltage
    900VAC V
  • Cable Length
    457mm
  • Wire/Cable Gauge
    26 AWG
  • Contact Pattern
    STAGGERED
  • Insertion Force-Max
    2.224 N
  • Withdrawl Force-Min
    .139 N
  • Mating Contact Row Spacing
    0.043 inch
  • Connector Type A
    D-Sub
  • Contact Design
    PREASSEM CONN
  • Wire Size (Min)
    32 AWG
  • Wire Size (Max)
    24 AWG
  • Length - Termination
    18 inch