  • MDM-25SH016P-A174
MDM-25SH016P-A174
advertisement
Manufacturer No:
MDM-25SH016P-A174
HK JDW NO:
410-MDM-25SH016P-A174
Description:
Cable Assembly RG178/U 0.152m 26AWG 25 POS Micro D-Sub SKT Crimp
Step5Bar-code shipping tag
MDM-25SH016P-A174
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Mounting Type
    CABLE
  • Number of Pins
    25
  • Insulation Material
    LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP)
  • Shell Material
    ALUMINUM ALLOY
  • Mounting Option 1
    HOLE .087-.098
  • Mounting Option 2
    LOCKING
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    D MICROMINIATURE CONNECTOR
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • HTS Code
  • Subcategory
    D Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    AU
  • MIL Conformance
    YES
  • Total Number of Contacts
    25
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    MIL-C-83513
  • Body Length or Diameter
    1.185 inch
  • Body Breadth
    0.308 inch
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Body Depth
    0.106 inch
  • Rated Current (Signal)
    3A
  • Contact Style
    Socket
  • Contact Resistance
    8mOhm
  • Insulation Resistance
    5000000000Ohm
  • Mating Contact Pitch
    0.05 inch
  • Body/Shell Style
    PLUG
  • Termination Type
    CRIMP
  • Dielectric Withstanding Voltage
    900VAC V
  • Contact Finish Termination
    Gold (Au)
  • Contact Pattern
    STAGGERED
  • Contact Design
    PREASSEM CONN
  • Wire Size (Min)
    32 AWG
  • Wire Size (Max)
    26 AWG
  • Length - Termination
    0.2 inch