  • MDM-31SH001B-A174
MDM-31SH001B-A174
advertisement
Manufacturer No:
MDM-31SH001B-A174
HK JDW NO:
410-MDM-31SH001B-A174
Description:
MICRO 31 F 18" YEL A174
Step5Bar-code shipping tag
MDM-31SH001B-A174
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Mounting Option 1
    HOLE .087-.098
  • Gender
    Female
  • Contact Finish - Mating
    AU ON CU
  • Shell Finish
    NICKEL
  • Body Length or Diameter
    1.335 inch
  • Number of Contacts
    31
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Body Breadth
    0.308 inch
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Body Depth
    0.225 inch
  • Rated Current (Signal)
    3A
  • Contact Style
    Socket
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Mating Contact Pitch
    0.05 inch
  • Body/Shell Style
    RECEPTACLE
  • Termination Type
    WIRE
  • Dielectric Withstanding Voltage
    900VAC V
  • Mating Contact Row Spacing
    0.043 inch
  • Wire Size (Min)
    32 AWG
  • Wire Size (Max)
    24 AWG
  • Length - Termination
    18 inch