  • MDM-37SH003B-A172
MDM-37SH003B-A172
advertisement
Manufacturer No:
MDM-37SH003B-A172
HK JDW NO:
410-MDM-37SH003B-A172
Description:
Cable Assembly RG178/U 0.457m 26AWG 37 POS Micro D-Sub SKT Crimp
Step5Bar-code shipping tag
MDM-37SH003B-A172
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Number of Pins
    37
  • Insulation Material
    GLASS FILLED DIALLYL PHTHALATE
  • Mounting Option 1
    HOLE .087-.098
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Gender
    Female
    D Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    AU ON CU
  • Shell Finish
    GOLD OVER NICKEL
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.485 inch
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Body Breadth
    0.308 inch
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Body Depth
    0.225 inch
  • Rated Current (Signal)
    3A
  • Contact Style
    Socket
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Mating Contact Pitch
    0.05 inch
  • Body/Shell Style
    RECEPTACLE
  • Termination Type
    WIRE
  • Dielectric Withstanding Voltage
    900VAC V
  • Mating Contact Row Spacing
    0.043 inch
  • Contact Design
    PREASSEM CONN
  • Wire Size (Min)
    32 AWG
  • Wire Size (Max)
    24 AWG
  • Length - Termination
    18 inch