  • MDM-51SH001A-A174
MDM-51SH001A-A174
advertisement
Manufacturer No:
MDM-51SH001A-A174
HK JDW NO:
410-MDM-51SH001A-A174
Package:
Datasheet:
MDM-51SH001A-A174
Description:
Cable Assembly RG178/U 0.457m 26AWG Micro D-Sub 51 POS SKT Crimp
Step5Bar-code shipping tag
MDM-51SH001A-A174
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    CABLE
  • Number of Pins
    51
  • Insulation Material
    GLASS FILLED DIALLYL PHTHALATE
  • Shell Material
    ALUMINUM ALLOY
  • Mounting Option 1
    HOLE .125-.137
  • Published
    2006
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    D-Sub
  • Number of Rows
    3
  • Gender
    Female
  • HTS Code
  • Subcategory
    D Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    AU ON CU
  • Total Number of Contacts
    51
  • Shell Finish
    NICKEL
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.435 inch
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Body Depth
    0.225 inch
  • Rated Current (Signal)
    3A
  • Contact Style
    Socket
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Insulation Resistance
    5000000000Ohm
  • Mating Contact Pitch
    0.05 inch
  • Body/Shell Style
    RECEPTACLE
  • Max Current Rating
    3A
  • Dielectric Withstanding Voltage
    900VAC V
  • Cable Length
    457mm
  • Wire/Cable Gauge
    26 AWG
  • Contact Pattern
    STAGGERED
  • Insertion Force-Max
    2.224 N
  • Withdrawl Force-Min
    .139 N
  • Mating Contact Row Spacing
    0.043 inch
  • Contact Design
    PREASSEM CONN
  • Wire Size (Min)
    32 AWG
  • Wire Size (Max)
    24 AWG
  • Length - Termination
    18 inch