  • MDM-51SH001B-A174
MDM-51SH001B-A174
advertisement
Manufacturer No:
MDM-51SH001B-A174
HK JDW NO:
410-MDM-51SH001B-A174
Package:
Datasheet:
MDM-51SH001B-A174
Description:
Cable Assembly RG178/U 0.457m 26AWG 51 POS Micro D-Sub SKT Crimp
Step5Bar-code shipping tag
MDM-51SH001B-A174
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Mounting Type
    CABLE
  • Number of Pins
    51
  • Insulation Material
    LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP)
  • Shell Material
    ALUMINUM ALLOY
  • Mounting Option 1
    HOLE .087-.098
  • Mounting Option 2
    LOCKING
  • Published
    2006
  • Connector Type
    Pin
  • Number of Rows
    3
  • Gender
    Female
  • Subcategory
    D Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    AU
  • Total Number of Contacts
    51
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.435 inch
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Body Depth
    0.106 inch
  • Rated Current (Signal)
    3A
  • Contact Style
    Socket
  • Contact Resistance
    8mOhm
  • Insulation Resistance
    5000000000Ohm
  • Mating Contact Pitch
    0.05 inch
  • Body/Shell Style
    PLUG
  • Termination Type
    WIRE
  • Dielectric Withstanding Voltage
    900VAC V
  • Contact Finish Termination
    GOLD
  • Contact Pattern
    STAGGERED
  • Insertion Force-Max
    2.224 N
  • Withdrawl Force-Min
    .139 N
  • Contact Design
    PREASSEM CONN
  • Wire Size (Min)
    32 AWG
  • Wire Size (Max)
    26 AWG
  • Length - Termination
    0.2 inch