  • MDM03-F37-02
MDM03-F37-02
advertisement
Manufacturer No:
MDM03-F37-02
HK JDW NO:
410-MDM03-F37-02
Description:
Cable Assembly RG178/U 0.914m 26AWG 37 POS Micro D-Sub PL Crimp
Step5Bar-code shipping tag
MDM03-F37-02
    Select All
  • MIL Conformance
    YES
  • Total Number of Contacts
    37
  • Shell Finish
    CADMIUM
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    MIL-C-83513
  • Body Breadth
    0.308 inch
  • Contact Gender
    FEMALE
  • Body Depth
    0.106 inch
  • Rated Current (Signal)
    3A
  • Contact Style
    RND PIN-SKT
  • Contact Resistance
    8mOhm
  • Mating Contact Pitch
    0.05 inch
  • Dielectric Withstanding Voltage
    900VAC V
  • Cable Length
    914mm
    .139 N
  • 1st Connector
    Plug, Male Pins
  • 2nd Connector
    Individual Wire Leads
  • Wire Size (Min)
    32 AWG
  • Wire Size (Max)
    26 AWG
  • Length
    3.00' 914.40mm