  • MDMA140P1200TG
MDMA140P1200TG
advertisement
Manufacturer No:
MDMA140P1200TG
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-MDMA140P1200TG
Package:
TO-240AA
Datasheet:
MDMA140P1200TG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MDMA140P1200TG
    Select All
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1200V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1.2kV
  • Average Rectified Current
    140A
  • Number of Phases
    1
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    2570A
  • Diode Configuration
    1 Pair Series Connection
  • Reverse Current-Max
    200μA
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    27 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    TO-240AA
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    LOW LEAKAGE CURRENT, UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X3
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Number of Elements
    2
  • Power Dissipation-Max
    540W
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200μA @ 1200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.18V @ 140A