  • MDSM-4R-12-18
MDSM-4R-12-18
advertisement
Manufacturer No:
MDSM-4R-12-18
HK JDW NO:
461-MDSM-4R-12-18
Package:
Datasheet:
MDSM-4R-12-18
Description:
SWITCH REED SPST-NO 350MA 140V
Step5Bar-code shipping tag
MDSM-4R-12-18
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    MDSM-4
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    Gull Wing
  • Capacitance
    0.2pF
  • Power Rating
    10W
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Circuit
    SPST-NO
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Contact Current(DC)-Max
    0.5A
  • Sealing
    HERMETICALLY SEALED
  • Max Current Rating
    500mA
  • Throw Configuration
    SPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    200V
  • Contact Current Rating
    500mA
  • Contact Current(AC)-Max
    0.35A
  • Operate Time
    0.6ms
  • Release Time
    0.2ms
  • Contact Voltage(AC)-Max
    140V
  • Power - Rated
    10W
  • Size - Body
    0.090Diax0.600L 2.28mmx15.24mm
  • Current - Switching
    350mA AC 500mA DC
  • Operate Range
    12 ~ 18AT
  • Current - Carry
    1.2A DC
  • Voltage - Switching AC
    140V
  • Pull-in Value-Max
    18 AT
  • Resonant Frequency-Nom
    3.9kHz
  • Height
    2.84mm
  • Length
    19.3mm
  • Length - Overall
    0.760 19.30mm
  • Height Above Board
    0.112 2.85mm