  • MDVB1-37SL1
MDVB1-37SL1
advertisement
Manufacturer No:
MDVB1-37SL1
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
HK JDW NO:
410-MDVB1-37SL1
Package:
Datasheet:
Description:
Cable Assembly Coaxial 0.012m 25AWG 37 POS D-Sub SKT Crimp
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MDVB1-37SL1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Dielectric Material
    Polyester Thermoplastic, Glass Filled
  • Operating Temperature
    -65°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    MDVB
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Wire Leads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    37
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • HTS Code
  • Subcategory
    D Type Connectors
  • Contact Type
    Signal
  • Total Number of Contacts
    37
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.488 inch
  • Body Depth
    0.191 inch
  • Flange Feature
    Housing/Shell (Unthreaded)
  • Mating Contact Pitch
    0.05 inch
  • Body/Shell Style
    PLUG
  • Max Current Rating
    3A
  • Wire/Cable Type
    Coaxial
  • Connector Style
    D-Type, Micro-D
  • Cable Length
    12mm
  • Wire/Cable Gauge
    25 AWG