  • ME30A1803B01
ME30A1803B01
advertisement
Manufacturer No:
ME30A1803B01
HK JDW NO:
732-ME30A1803B01
Package:
Datasheet:
ME30A1803B01
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 30W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ME30A1803B01
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Operating Temperature
    -20°C~50°C
  • Published
    2016
  • Series
    ME30 (30W)
  • Size / Dimension
    3.78Lx2.17W x 1.32 H 96.0mmx55.0mmx33.6mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Connector Type
    Plug
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Applications
    Medical
  • Power (Watts)
    30W
  • Max Power Dissipation
    30W
  • Approval Agency
    CE
  • Efficiency
    Level VI
  • Max Output Current
    1.67A
  • Polarity
    Positive
  • Polarization
    Positive Center
  • Current - Output (Max)
    1.67A
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Input Type
    Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately)
  • Voltage - Output
    18V
  • Form
    Wall Mount (Class II)
  • Region Utilized
    North America
  • Cord Length
    4.7' 1.45m
  • Input Connector
    NEMA 1-15P, Multi-Blade (Sold Separately)
  • Output Connector
    Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
  • No Load Power Consumption
    100mW Max
  • Height
    33.528mm
  • Length
    96.012mm
  • Width
    55.118mm