  • MF-R016/600-A05-0
MF-R016/600-A05-0
advertisement
Manufacturer No:
MF-R016/600-A05-0
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-MF-R016/600-A05-0
Package:
Radial, Box
Datasheet:
MF-R016/600-A05-0
Description:
PTC RESET FUSE 250V 160MA RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MF-R016/600-A05-0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Box
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bag
  • Published
    2005
  • Series
    Multifuse®, MF-R/600
  • Size / Dimension
    0.630Lx0.236W 16.00mmx6.00mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Polymeric
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    4 OHMS MINIMUM AT 23 DEG CEL
  • Base Part Number
    MF-R016
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Max Current Rating
    3A
  • Power Dissipation
    1W
  • Current - Max
    3A
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    60V
  • Hold Current
    160mA
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Voltage - Max
    250V 600V Int
  • Time to Trip
    7s
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    4Ohm
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    16Ohm
  • Trip Current
    320mA
  • Height Seated (Max)
    0.496 12.60mm