  • MF-R300-AP-14
MF-R300-AP-14
advertisement
Manufacturer No:
MF-R300-AP-14
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-MF-R300-AP-14
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
Description:
PTC RESETTABLE 3.0A 30V RADIAL L
Step5Bar-code shipping tag
MF-R300-AP-14
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Mfr
    Bourns Inc.
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Series
    Multifuse?, MF-R
  • Size / Dimension
    0.472" L x 0.118" W (12.00mm x 3.00mm)
  • Type
    Polymeric
  • Approval Agency
    cUL, cURus, TUV, UL
  • Lead Spacing
    0.201" (5.10mm)
  • Current - Max
    40 A
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    3 A
  • Voltage - Max
    30V
  • Time to Trip
    10.8 s
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    20 mOhms
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    80 mOhms
  • Current - Trip (It)
    6 A