  • MF-RX014/250-2
MF-RX014/250-2
advertisement
Manufacturer No:
MF-RX014/250-2
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-MF-RX014/250-2
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
MF-RX014/250-2
Description:
PTC Resettable Fuse 0.145A(hold) 60VDC 3Ohm Radial 6.5 X 4.6 X 11mm T/R
Step5Bar-code shipping tag
MF-RX014/250-2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    Multifuse®, MF-RX/250
  • Size / Dimension
    0.256Lx0.181W 6.50mmx4.60mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Type
    Polymeric
  • Resistance
    6Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated DC
    60V
  • Current Rating
    140mA
  • Base Part Number
    MF-RX
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Lead Pitch
    5.1mm
  • Lead Spacing
    0.201 5.10mm
  • Lead Diameter
    650 μm
  • Max Current Rating
    3A
  • Max Voltage Rating (DC)
    60V
  • Current - Max
    3A
  • Hold Current
    145mA
  • Voltage - Max
    60V 250V Int
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    3Ohm
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    14Ohm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm