  • MF-RX025/72-AP-17
MF-RX025/72-AP-17
advertisement
Manufacturer No:
MF-RX025/72-AP-17
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-MF-RX025/72-AP-17
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
Description:
PTC RESETTABLE 0.25A 72V RADIAL
Step5Bar-code shipping tag
MF-RX025/72-AP-17
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Mfr
    Bourns Inc.
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Series
    Multifuse?, MF-RX/72
  • Size / Dimension
    0.291" Dia x 0.122" T (7.40mm x 3.10mm)
  • Type
    Polymeric
  • Approval Agency
    cUL, cURus, TUV, UL
  • Lead Spacing
    0.201" (5.10mm)
  • Current - Max
    40 A
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    250 mA
  • Voltage - Max
    72V
  • Time to Trip
    2.5 s
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    1 Ohms
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    3 Ohms
  • Current - Trip (It)
    500 mA