  • MF-RX135-0-H2
MF-RX135-0-H2
advertisement
Manufacturer No:
MF-RX135-0-H2
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-MF-RX135-0-H2
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
MF-RX135-0-H2
Description:
PTC RESET FUSE 60V 1.35A RADIAL
Step5Bar-code shipping tag
MF-RX135-0-H2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    Multifuse®, MF-RX
  • Size / Dimension
    0.483Lx0.122W 12.26mmx3.10mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Type
    Polymeric
  • Resistance
    190mOhm
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Current Rating
    40A
  • Base Part Number
    MF-RX
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Lead Pitch
    5.1mm
  • Lead Spacing
    0.201 5.10mm
  • Max Current Rating
    40A
  • Current - Max
    40A
  • Hold Current
    1.35A
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    1.35A
  • Voltage - Max
    60V
  • Time to Trip
    9.6s
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    120mOhms
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    300mOhms
  • Current - Trip (It)
    2.7A
  • Trip Current
    2.7A
  • Height Seated (Max)
    0.718 18.26mm