  • MF-RX375-AP-99
MF-RX375-AP-99
advertisement
Manufacturer No:
MF-RX375-AP-99
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-MF-RX375-AP-99
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
MF-RX375-AP-99
Description:
PTC RESET FUSE 60V 3.75A RADIAL
Step5Bar-code shipping tag
MF-RX375-AP-99
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2005
  • Series
    Multifuse®, MF-RX
  • Size / Dimension
    1.118Dia x 0.122 T 28.40mmx3.10mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymeric
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    0.03 OHMS MINIMUM AT 23 DEG CEL
  • HTS Code
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Base Part Number
    MF-RX
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Lead Spacing
    0.402 10.20mm
  • Max Current Rating
    40A
  • Current - Max
    40A
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    60V
  • Hold Current
    3.75A
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Voltage - Max
    60V
  • Time to Trip
    24s
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    30mOhm
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    80mOhm
  • Trip Current
    7.5A
  • Height Seated (Max)
    1.319 33.50mm