  • MG1250W-XBN2MM
MG1250W-XBN2MM
advertisement
Manufacturer No:
MG1250W-XBN2MM
HK JDW NO:
461-MG1250W-XBN2MM
Package:
Module
Datasheet:
MG1250W-XBN2MM
Description:
IGBT Modules 1200V 50A IGBT
Step5Bar-code shipping tag
MG1250W-XBN2MM
  • Package / Case
    Module
  • Weight
    300.000012g
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Published
    2014
  • Part Status
    Active
  • Max Power Dissipation
    260W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Configuration
    Three Phase Inverter with Brake
  • Power - Max
    260W
  • Input
    Three Phase Bridge Rectifier
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.7V
  • Max Collector Current
    75A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.9V
  • Input Capacitance
    3.6nF
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.7V @ 15V, 50A (Typ)
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    3.6nF @ 25V