  • MG16B-300-AB-00
MG16B-300-AB-00
advertisement
Manufacturer No:
MG16B-300-AB-00
Manufacturer:
Nidec Copal Electronics
HK JDW NO:
184-MG16B-300-AB-00
Package:
Datasheet:
MG16B-300-AB-00
Description:
DC12V 34RPM METAL PLANETARY GEAR
Step5Bar-code shipping tag
MG16B-300-AB-00
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Hole Spacing
    0.433 (11.00mm)
  • Series
    MG16B
  • Size / Dimension
    Round - 0.629Dia 16.00mm
  • Part Status
    Active
  • Type
    DC Motor
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Function
    Gearmotor
  • RPM
    34 RPM
  • Torque - Rated (oz-in / mNm)
    22.7 / 160
  • Torque - Max Momentary (oz-in / mNm)
    33.99 / 240
  • Gear Reduction Ratio
    300
  • Diameter - Shaft
    0.118 (3.00mm)
  • Length - Shaft and Bearing
    0.394 10.00mm