  • MGS1R52405
MGS1R52405
advertisement
Manufacturer No:
MGS1R52405
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
HK JDW NO:
165-MGS1R52405
Package:
4-SIP Module
Datasheet:
MGS1R52405
Description:
DC DC CONVERTER 5V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MGS1R52405
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-SIP Module
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C With Derating
  • Published
    2016
  • Series
    MGS (1.5W)
  • Size / Dimension
    0.67Lx0.33W x 0.47 H 17.0mmx8.5mmx12.0mm
  • Feature
    OCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    4
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XSMA-T4
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    80%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Output Voltage
    5V
  • Voltage - Output 1
    5V
  • Voltage - Input (Min)
    18V
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Current - Output (Max)
    300mA
  • Width
    8.5mm