  • MH18-10FLK
MH18-10FLK
advertisement
Manufacturer No:
MH18-10FLK
Manufacturer:
Artery
HK JDW NO:
2-MH18-10FLK
Package:
Datasheet:
MH18-10FLK
Description:
CONN SPADE TERM 18-22AWG #10 RED
Step5Bar-code shipping tag
MH18-10FLK
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Copper, ETP
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Free Hanging
  • Weight
    226.796213g
  • Published
    2002
  • Color
    Red
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    600V
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Depth
    8.12mm
  • Wire Gauge
    18-22 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    18 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    22 AWG
  • Terminal Type
    Spring, Snap
  • Stud/Tab Size
    10 Stud
  • Length
    25.4mm
  • Length - Termination
    0.610 15.49mm
  • Length - Overall
    1.000 25.40mm
  • Width - Outer Edges
    0.320 8.13mm
  • Length - Ring Center to Termination
    0.150 3.81mm