  • MHP-25PTA52-1K
MHP-25PTA52-1K
advertisement
Manufacturer No:
MHP-25PTA52-1K
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-MHP-25PTA52-1K
Package:
Axial
Datasheet:
MHP-25PTA52-1K
Description:
1kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MHP-25PTA52-1K
  • Package / Case
    Axial
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    MHP
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.071Diax0.244L 1.80mmx6.20mm
  • Tolerance
    ±0.02%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±5ppm/°C
  • Resistance
    1kOhms
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Metal Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Length
    6.1976mm