  • MI21A-50PD-SF-EJL(91)
MI21A-50PD-SF-EJL(91)
advertisement
Manufacturer No:
MI21A-50PD-SF-EJL(91)
Manufacturer:
Hirose
HK JDW NO:
355-MI21A-50PD-SF-EJL(91)
Package:
SMD/SMT
Description:
MI121 Series 50 position 2.2 mm Board to Board Compact Flash Card Connector
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MI21A-50PD-SF-EJL(91)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    BRASS
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Insulation Material
    POLYPHENYLENE SULPHIDE
  • Connector Type
    Connector
  • Number of Positions
    50
  • Contact Finish - Mating
    AU
  • Pitch
    1.27mm
  • Total Number of Contacts
    50
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.984 inch
  • Number Of PCB Rows
    1
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Operating Temperature (Max)
    60°C
  • Body Breadth
    0.305 inch
  • Contact Gender
    MALE/FEMALE
  • Operating Temperature (Min)
    -20°C
  • Body Depth
    1.574 inch
  • Rated Current (Signal)
    0.5A
  • Contact Resistance
    40mOhm