  • MIC2033-55AYM6-T5
MIC2033-55AYM6-T5
advertisement
Manufacturer No:
MIC2033-55AYM6-T5
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MIC2033-55AYM6-T5
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
MIC2033-55AYM6-T5
Description:
P-Channel PMIC MIC2033 6 Pin SOT-23-6
Purchasing and Inquiry
MIC2033-55AYM6-T5 Overview
It's?packaged?in?the way?of?a?Tape & Reel (TR).The SOT-23-6 package contains it.In this case, the LED driving board is mounted as Surface Mount.The switch type of this switch is General Purpose.To ensure reliable operation, set the temperature to -40°C~125°C TJ.There are 1 outputs available on this lighting driver.It uses a supply voltage of Not Required to operate.A maximum output voltage of P-Channel volts has been specified.Features of the lighting driver are Slew Rate Controlled, Status Flag.This object belongs to the MIC2033 family.In order to operate, the 6 pins are used.This LED driver has a maximum output of 550mAV.This results in the maximum output current dropping to 550mA to meet the operation criteria.Surface Mount is mounted in the way of this lighting driver.75mOhm is the resistance of the lighting driver.This LED driver can handle voltages up to 5.5V volts.Input voltage must be at least 2.5V volts.Keeping the operating temperature at 85°C°C ensures stable operation.Reliability is ensured by operating at a minimum working temperature of -40°C degrees Celsius.A maximum supply voltage of 5.5VV can be handled by the LED driving board.It can operate at 2.5V volts as well.The lighting driver is equipped with 1 inputs.
MIC2033-55AYM6-T5 Features
Resistance of 75mOhm
MIC2033-55AYM6-T5 Applications
There are a lot of Microchip Technology MIC2033-55AYM6-T5 Power Switches ICs applications.
  • Notebook and Tablet Computers
  • PDAs
  • Notebook PC
  • Smart Phones, Feature Phones
  • Solid State Drivers
  • Various applications equipped with buttons
  • Wearable Devices
  • Portable GPS Device
  • PC Card Hot Swap
  • Hot Swap
Step5Bar-code shipping tag
MIC2033-55AYM6-T5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Output Type
    P-Channel
  • Max Output Current
    550mA
  • Interface
    On/Off
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.5V
  • Current - Output (Max)
    550mA
  • Nominal Supply Current
    100μA
  • Output Configuration
    High Side
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Turn On Delay Time
    700 μs
  • Switch Type
    General Purpose
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Number of Inputs
    1
  • Max Input Voltage
    5.5V
  • Nominal Input Voltage
    5.5V
  • Turn-Off Delay Time
    5 μs
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    2.5V~5.5V
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Over Temperature, UVLO
  • Rds On (Typ)
    75mOhm
  • Height
    1.3mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Number of Pins
    6
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Feature
    Slew Rate Controlled, Status Flag
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    75mOhm
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C